tanie latanie
ŻEGLARSTWO - Wiatr
header image
Start arrow Teoria żeglowania arrow Wiatr
Wiatr
 To, co powoduje, że jacht porusza się po wodzie, to wiatr. Każdy z nas widział wiatr (a raczej odczuwał skutki jego działania), ale co to jest właściwie wiatr? Wiatr jest to poziomy ruch mas powietrza. Aby zrozumieć ten rozdział, potrzebne są nam pewne pojęcia, którymi dalej będziemy się posługiwać.

Wiatr rzeczywisty

   Jest to wiatr spowodowany warunkami meteorologicznymi. Aby zaobserwować wiatr rzeczywisty, wystarczy stanąć!!! na pomoście i zobaczyć, skąd wieje wiatr. Zaobserwowany kierunek wiatru, jest to kierunek wiatru rzeczywistego. To wiatr rzeczywisty jest sprawcą powstawania fali na wodzie. Fala jest prostopadła do kierunku wiatru rzeczywistego.
Wiatr własny

   Na pewno zaobserwowaliście kiedyś, najlepiej w bezwietrzny dzień, jadąc pociągiem, samochodem, rowerem, że im szybciej się poruszamy, tym większy czujemy pęd powietrza skierowany przeciwnie do naszego kierunku ruchu. Ten pęd powietrza nazywamy wiatrem własnym, ponieważ to my sami sobie go tworzymy. Dlatego właśnie przy obserwacji kierunku wiatru rzeczywistego należy stać, aby nie zakłócać obserwacji wiatrem własnym. Pamiętajmy, że wiatr własny skierowany jest zawsze przeciwnie do naszego kierunku ruchu, a jego prędkość jest dokładnie taka sama, jak nasza prędkość, z jaką się poruszamy.
Wiatr pozorny

   Jest to wypadkowy wiatr, będący nałożeniem się wiatru rzeczywistego i wiatru własnego. Pamiętajmy, że względem tego wiatru porusza się nasz jacht. Aby lepiej zrozumieć, co to jest nałożenie się wiatrów, proponuję wykonać poniższe ćwiczenie.
   Na rysunku mamy dwa wiatraczki elektryczne o nazwach: "Wiatr własny" i "Wiatr rzeczywisty". Pomiędzy wiatraczkami mamy tasiemkę zaczepioną do patyka. Na rysunku przedstawiliśmy widok od góry. Włączając i wyłączając odpowiednie wiatraczki, możemy obserwować różne rodzaje wiatrów. Włączając oba wiatraczki jednocześnie, będziemy mogli zaobserwować wiatr pozorny.

W skrócie