tanie latanie
ŻEGLARSTWO - Kadłub jachtu
header image
Start arrow Widomości o jachtach arrow Kadłub
Kadłub jachtu
  Kadłub jest podstawową częścią konstrukcyjną jachtu. Gdy staniemy na jachcie w ten sposób, aby patrzeć w kierunku przodu jachtu, po prawej stronie znajdować się będzie prawa burta, po lewej lewa burta. Przednią część jachtu nazywamy dziobem, natomiast tylną część rufą. Załamanie lub zaokrąglenie kadłuba w miejscu, w którym dno przechodzi w burtę nazywamy obłem, a spód kadłuba dnem. Wodoszczelne pokrycie kadłuba to pokład (deck). Przednia część pokładu to pokład dziobowy (fordeck), tylna to pokład rufowy (achterdeck). Nadbudówka jest to konstrukcja mająca na celu zwiększenie wysokości wewnątrz jachtu, czyli w kabinie. Kokpitem nazywamy wgłębienie w pokładzie przeznaczone dla załogi prowadzącej jacht, natomiast pokład biegnący wzdłuż nadbudówki to półpokład. Najniższe miejsce w jachcie to zęza, tam zbiera się woda.

Pomieszczenia mieszkalne na jachcie


   Ilość i rozkład pomieszczeń mieszkalnych na jachcie może różnić się w zależności od typu i wielkości jachtu. Najważniejszymi pomieszczeniami na jachcie są:

  • Mesa - środkowe pomieszczenie, zazwyczaj najobszerniejsze. Jego funkcję można porównać do pokoju dziennego w domu: spożywa się tam posiłki, przyjmuje gości itp. Pomieszczenie to wyposażone jest w stół z kanapami do siedzenia. Na mniejszych jachtach kanapy mają możliwość zamienienia je w łóżka do spania dla załogi, czyli koje.
  • Kajuta - raczej na większych jachtach, jest to krótko mówiąc pokoik sypialny dla załogi.
  • Kambuz - czyli kuchnia. Na mniejszych jachtach nie stanowi osobnego pomieszczenia, a tylko wydzieloną część jachtu.
  • Kingston - czyli łazienka z ubikacją.
  • Żagielkoja - w dowolnym tłumaczeniu: koja, gdzie śpią żagle, a poważnie: miejsce do składowania zapasowych żagli.
W skrócie